پایگاه خبری – تحلیلی اتوآنلاین
امروز : پنجشنبه ۲۳-۱۰-۱۳۸۹

چرا ب ام و به سری ۴ نیاز دارد؟

چرا ب ام و به سری ۴ نیاز دارد؟

چرا ب ام و به سری ۴ نیاز دارد؟

اتوآنلاین : ب ام و با معرفی کانسپت سری ۴ اعلام کرد خودرو را در نمایشگاه دیترویت رونمایی خواهد کرد. به گفته این کارخانه آلمانی این کوپه نقش کلیدی در شکستن رکورد فروش ب ام و برای سومین سال متوالی خواهد بود.

به گزارش «اتوآنلاین» مدل آماده برای تولید ب ام و سری ۴ قرار است در نمایشگاه ژنو سال آینده رونمایی شود و در تابستان به بازار عرضه شود. این خودرو پلتفرم و قطعات مشترک زیادی با سری ۳ دارد و جانشین مدل کوپه سری ۳ خواهد شد. ولی با تصمیم تازه مدیران ب ام و، قرار است به جای عضوی از خانواده سری ۳ با نام و هویتی جدید به بازار عرضه شود.

یان رابرتسون، مدیر فروش و  بازاریابی ب ام و در مراسم معرفی سری ۴ در مونیخ گفت «آمریکا، آلمان و بریتانیا مهمترین بازارهای سری ۴ خواهد بود.»

به گفته رابرتسون «ماشین خوابیده‌تر و پهن‌تر از سری ۳ است و حضور و دینامیک بیشتری در جاده دارد و در حال توقف هم بیشتر توجه را جلب می‌کند. برای همین ما به این نتیجه رسیدیم که به یک عدد جدید برای معرفی آن نیاز داریم و به این ترتیب سری۴ متولد شد.»

شایعه ساخت سری ۴ سال‌ها است که شنیده می‌شود. آئودی با جدا کردن مدل کوپه A4 و معرفی A5 و همینطور عرضه مدل چهاردر کوپه A7 با امکاناتی بیشتر از مدل A6، تجربه موفقی داشت. رقیب ب ام و با این استراتژی توانست خودروهای جدید را با قیمت بیشتری بفروشد. همین باعث شد تا ب ام و هم دست به کار شود و سری ۶ و سری ۶ گرن‌کوپه را به بازار معرفی کند.

اما مدیران ب ام و می‌گویند برای آغاز این سری تاکنون ماشین مناسبی نداشتند. پیش از تصمیم برای آغاز این سری جدید، از آدریان وان هویدونک، مدیر طراحی ب ام و  خواسته شد به جای ساخت یک ماشین کوپه براساس سری ۳ سدان، ماشینی با‌شخصیت مستقل طراحی کنند.

نتیجه بدون شک ماشینی متفاوت با سری ۳ است. جلوپنجره ماشی، چیدمان چراغ‌های جلو و سپر ظاهر ماشین را اسپرت‌تر کرده است. منابعی در داخل ب ام و تأیید کرده‌اند که مدل تولیدی سری ۴، بسیار به این کانسپت شبیه خواهد بود.

ب ام و اطلاعات فنی این ماشین را منتشر نکرده است. اما تأیید کرده مدل M از این سری هم با نام M4 و در کنار M3 ساخته خواهد شد. علاوه بر مدل کوپه ب ام و در سال ۲۰۱۴ مدل روباز سری ۴ را به بازار عرضه خواهد کرد و مدل چهار در سری ۴ با نام گرن‌کوپه هم بعداً به این دو مدل اضافه خواهد شد.

سهم سری ۳ کوپه در کل فروش این سری در سال گذشته ده درصد بوده است. ب ام و اکنون با جدا کردن این خودرو از سری ۳ می‌تواند آن را با قیمت بیشتری بفروشد و در صورت موفقیت این استراتژی بعید نیست در سال‌های آینده شاهد حضور بیشتر اعداد زوج در خانواده ب ام و باشیم.