پایگاه خبری – تحلیلی اتوآنلاین
امروز : جمعه ۲۰-۱۲-۱۳۸۹

پوشاندن آمار قربانیان آلودگی هوای تهران با لاک غلط گیر! + سند

نوشته شده در چهارشنبه ۲۹-۰۹-۱۳۹۱ // اخبار روز ایران, اسلاید شو, ایران, تیتر اول, خبر, محیط زیست, گزارش
پوشاندن آمار قربانیان آلودگی هوای تهران با لاک غلط گیر! + سند

پوشاندن آمار قربانیان آلودگی هوای تهران با لاک غلط گیر! + سند

اتوآنلاین : در حالی که رییس سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه به طور تلویحی مرگ افراد بر اثر آلودگی هوای تهران را نفی کرده بود، در نامه‌ مرکز تحقیقات آلودگی هوا به استانداری تهران و نامه استانداری به شهردار تهران به تعداد دقیق فوت‌شدگان بر اثر آلودگی هوا اشاره شده البته در نسخه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته روی این آمار با لاک غلط گیر پوشانده شده است!

به گزارش «اتوآنلاین» محمدجواد محمدی‌زاده رییس سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در نشستی خبری گفت: نمی‌دانم چرا بعضی‌ها اصرار دارند که بگویند در مشکل آلودگی هوا تعدادی فوت کرده‌اند. مرجع اعلام این مسائل وزارت بهداشت است. این آلودگی‌ها برای عموم جامعه مضر و برای برخی افراد خاص مضرتر است.
در حالی محمدی‌زاده فوت افراد را بر اثر آلودگی‌ هوا نفی می‌کند که در نامه کاظم ندافی رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا به استاندار تهران آمده است: بر اساس نتایج مطالعه‌ای که توسط پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران تعداد موارد برآورد شده کل مرگ‌های منتسب به هر کدام از آلاینده‌های CO2,O3,NO2, SO2, PM در سال ۱۳۸۹ در شهر تهران به ترتیب حدود ….(آمار با لاک غلطگیر پوشانده شده است) مورد بوده است.

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به وضعیت ذرات معلق در هوای تهران آمده است: حدود ۷۶ درصد اجزای کل ذرات معلق (TSP) و ۶۸ درصد PM10 موجود در هوای تهران منشا معدنی دارد این ذرات به دلیل فعالیت‌های شهری از جمله تخریب ساختمان‌های فرسوده و حمل پسماندها و نخاله‌های ساختمانی و پراکنده شدن آنها در حین حمل و نقل وارد هوا می‌شود و شب هنگام با کاهش ترددها در کف خیابان‌ها و معابر شهر رسوب می‌کند و صبح با افزایش تردد خودروها مجددا به حالت تعلیق در می‌آید.
در نامه رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا به استاندار تهران تاکید شده که در صورت آغاز و تداوم اقدامات لازم در این زمینه، اقدامی موثر در حفظ سلامت شهروندان انجام می‌شود.
به گزارش ایسنا، استانداری تهران رونوشت نامه رییس مرکز تحقیقات آلودگی‌هوا را برای رییس شورای اسلامی شهر تهران ارسال کرد و در نامه‌ای خطاب به محمد باقر قالیباف – شهردار تهران – در خواست کرد که بند بند مفاد نامه به اجرا در آید.

در نامه استانداری تهران به شهردار تهران آمده است: خطرناک ترین آلاینده هوا از نظر اثر بر سلامت انسان ذرات معلق است. حدود ۷۶ درصد اجزای کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران را مواد معدنی تشکیل می‌دهد که عمده آن منابعی غیر از منابع ثابت و متحرک آلوده کننده وارد هوای شهر تهران می‌شود. ۵۶ روز از فصل بهار، ۶۹ روز از فصل تابستان، ۶۷ روز از فصل پاییز و ۱۶ روز از فصل زمستان سال ۱۳۸۹، ذرات معلق، آلاینده اصلی هوای شهر تهران بوده است.
در ادامه این نامه به تعداد مرگ‌های منتسب به آلودگی هوای تهران مربوط به آلاینده ذرات معلق اشاره شده اما با این آمار نیز لاک غلط گیر پوشانده شده و آمده است: تقریبا ۳۸٫۵ درصد از کل مرگ‌های منتسب به آلودگی هوای شهر تهران را شامل می‌شود. (البته این ارقام بدون احتساب ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون است).
لذا با توجه به بندهای چهارگانه فوق اقدامات ذیل ضروری است: هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب و قبل از شروع تردد خودروها در بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی شهر، تمامی معابر شهر تهران به نحو موثر آبپاشی و شستشوشود، کامیون‌های جمع آوری نخاله‌های ساختمانی پس از بارگیری با پوشش مناسب پوشیده شوند تا امکان پخش ذرات معلق از این کامیون‌ها به صفر برسد؛ در هنگام تخریب ساختمان‌های فرسوده با پاشیدن آب کافی از ایجاد گرد و غبار جلوگیری شود و فرآیند قانونی این اقدام طی شود، طرح‌های لازم برای جلوگیری از تخریب ساختمان‌های نوساز (به منظور افزایش تعداد واحدها) تهیه و برای تصویب در شورای اسلامی شهر تهران ارسال شود تا تخریب ساختمان‌ها در تهران به حداقل رسیده و از انتشار ذرات معلق جلوگیری شود.

بخشی از نامه‌های مربوط به آلودگی هوا که آمار با لاک غلط گیر پوشانده شده است
متن کامل نامه محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران خطاب به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران بدین شرح است:

«برابر تحقیق انجام شده در پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران موضوع نامه شماره ۳۱/۹۰/ص/۴۲۴ مورخ ۱۳۹۰/۹/۲۴ آقای دکتر کاظم نداقی رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده مذکور که رونوشت آن برای ریاست شورای اسلامی شهر تهران ارسال شده است موارد ذیل برای درج در دستور کار فوری به آگاهی می‌رسد. مقتضی است دستور فرمایید بند مفاد آن به مرحله اجرا در آمده و ضرورت اجرای آن برای همکارانه شهرداری تهران تبیین گردد:
الف: خطرناک ترین آلاینده هوا از نظر اثر بر سلامت انسان ذرات معلق است.
ب: حدود ۷۶% د رصد اجزا کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران را مواد معدنی تشکیل می‌دهد که عمدتا از منابعی غیر از منابع ثابت و متحرک آلوده کننده وارد هوای شهر تهران می‌شود.

ج: ۵۶ روز از فصل بهار، ۶۹ روز از فصل تابستانه، ۶۷ روز از فصل پاییز و ۱۶ روز از فصل زمستان سال ۱۳۸۹، ذرات معلق، آلاینده اصلی هوای شهر تهران بوده است.
د: تعداد …………….. نفر از مرگ‌های منتسب به آلودگی هوای تهران مربوط به آلاینده ذرات معلق بوده که تقریبا ۳۸٫۵% از کل مرگ‌های منتسب به آلودگی هوای شهر تهران را شامل می‌شود. (البته این ارقام بدون احتساب ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون است).

لذا با توجه به بندهای چهارگانه فوق اقدامات ذیل ضروری است:
۱- هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب و قبل از شروع تردد خودروها در بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی شهر، تمامی معابر شهر تهران به نحو موثر آبپاشی و شستشو گردد.
۲- کامیون‌های جمع آوری نخاله‌های ساختمانی پس از بارگیری با پوشش مناسب پوشیده گردند تا امکان پخش ذرات معلق از این کامیون‌ها به صفر برسد.
۳- در هنگام تخریب ساختمان‌های فرسوده با پاشیدن آب کافی از ایجاد گرد و غبار جلوگیری شود. فرآیند قانونی این اقدام طی شود.
۴- طرح‌های لازم برای جلوگیری از تخریب ساختمان‌های نوساز (به منظور افزایش تعداد واحدها) تهیه و برای تصویب در شورای اسلامی شهر تهران ارسال گردد تا تخریب ساختمان‌ها در تهران به حداقل رسیده و از انتشار ذرات معلق جلوگیری شود.»