پایگاه خبری – تحلیلی اتوآنلاین
امروز : جمعه ۲۰-۱۲-۱۳۸۹

باید مابه التفاوت قیمت خودرو به مردم بازگردانده شود

باید مابه التفاوت قیمت خودرو به مردم بازگردانده شود

باید مابه التفاوت قیمت خودرو به مردم بازگردانده شود

اتوآنلاین : خودروسازان مکلفند براساس دستورالعمل شورای رقابت مابه التفاوت قیمت خودرو را براساس نرخ های جدید که تا پایان فروردین و یا اوایل اردیبهشت ابلاغ می شود، به مردم بازگردانند.

به گزارش «اتوآنلاین» جمشید پژویان رئیس شورای رقابت به باشگاه خبرنگاران گفت: براساس ماده ۶۱ در مواردی که از دستورالعمل شورای رقابت تخطی شود، به خصوص در مورد بحث گرانفروشی باید مابه التفاوت براساس نظر شورای رقابت به خریداران برگردانده شود که این موضوع در مورد خودرو کاملا صدق می کند.
وی تصریح کرد : امیدوارم که کار به اینجا نکشد که ما از طریق برخوردهای جدی مجبور به پس گرفتن مازاد پول دریافتی از مردم از خودروسازان شویم.
متاسفانه دخالت های بی مورد از طرف سازمان حمایت از مصرف کنندگان مانع از اجرای این موضوع می شود.
وی تصریح کرد: اعتقادی به زمین زدن یک صنعتی مثل خودروسازی را ندارم، اگر ما خودروساز هستیم باید ببینیم قیمت خودرو نسبت به شهرهای تولیدکننده مانند مالزی و کره جنوبی چقدر می باشد.
در دنیا فقط ۶ تا ۷ کشور خودروساز هستند و اکثر کشورها کشورهایی هستند که مزایای تولید خودرو ندارند.
رئیس شورای رقابت با بیان اینکه تاکنون این شورا هیچ گونه از مجازات های تعیین شده در ماده ۶۱ را نه ابلاغ و نه اجرا کرده است، افزود: تلاش ما این است که از طریق خود خودروسازان این موضوع را بررسی و حل و فصل کنیم.

۷ نظرات

 1. Myra Bartlett می‌گه:

  چناچه تمایل دارید بلافاصله پس از انتشار نظرتان، موضوع به وسیله ایمیل به اطلاع شما رسانده شود مربع مقابل را علامت بزنید.

 2. Salvador Gordon می‌گه:

  خودروسازان مکلفند براساس دستورالعمل شورای رقابت مابه التفاوت قیمت خودرو را براساس نرخهای جدید که تا پایان فروردین یا اوایل اردیبهشت ابلاغ می‌شود، به مردم بازگردانند.

 3. Nadia Conrad می‌گه:

  در این اوضاع قمر در عقرب شورای رقابتی وارد عرصه کارزار شد که از هر عضو آن نغمه و سازی کوک می‌شد، این شورا دو هفته پیش در جلسه‌ای، فرمولی را برای قیمت خودرو تعیین کرده و زحمت محاسبه قیمت چهار خودروی پرفروش را نیز به خود داد اما دریغ از گوش شنوایی برای این فرمول و قیمت.

 4. Silver Price می‌گه:

  پژویان تاکید کرد: طرحی که سال گذشته سازمان حمایت درباره خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان داده بود از امروز و با توجه به دستورالعمل شورای رقابت قانونی نیست و تمامی خودروها با توجه به دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خواهند شد.

 5. Joni N. Spence می‌گه:

  پژویان تاکید کرد: طرحی که سال گذشته سازمان حمایت درباره خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان داده بود از امروز و با توجه به دستورالعمل شورای رقابت قانونی نیست و تمامی خودروها با توجه به دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خواهند شد.

 6. Shirley Sawyer می‌گه:

  مجددا به دلیل نبود سابقه‌ای مشابه در اقتصاد ایران که مکان خالی آن را آشکار نماید از زمان تصویب قانون تا زمانی که با تلاش وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان مسئول راه‌اندازی شورای رقابت که رکن اصلی قانون رقابت‌مندی بازار تعیین شده بود حدود یک سال به طول انجامید و بالاخره در تاریخ ۷/۵/۱۳۸۸ اولین جلسه غیررسمی شورای رقابت با حضور عمده اعضا (غیر از نمایندگان معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهور، وزارت صنایع و معادن و اتاق بازرگانی) برگزار شد.

 7. Jeanette Navarro می‌گه:

  یکی از اختلاف نظر های خودروسازان با شورای رقابت بر سر قیمت سال پایه خودروها بود که ظاهراً دو طرف در جلسات مشترک در این باره به جمع بندی رسیدند و قیمت های جدید انواع خودرو نیز از فردا اعلام می شود. خبرها نیز حاکی است، قیمت هایی که فردا اعلام می شود، با قیمت های نهایی که چند روز پیش شورای رقابت اعلام کرد تفاوت چندانی ندارد.